Jau šīs nedēļas nogalē, laikā no 15. līdz 16.augustam, tradicionāli tiks svinēti Rīgas svētki, kuru laikā iespējams baudīt ne vien dažādus kultūras pasākumus, bet arī paviesoties “Grāmatu ielā” Vērmanes dārzā. Ja pēc grāmatu pērļu “nomedīšanas” svētku svinēšanu turpināsi ģimenes vai draugu lokā, neaizmirsti par gardu svētku kārumu pagatavošanu. Lai iepriecinātu sevi un savus tuvākos, nepavadot ilgu laiku virtuvē, darbojoties ar miltiem vai jaucot mīklu, var izmantot vienkāršas kulinārijas receptes, un iedvesmu smelties no grāmatas “Konditorejas izstrādājumi bez cepšanas”. 

SĀĻĀS UZKODAS JEB GARDUMI NO MAIZES MĪKSTUMA UN SĀĻAJIEM KREKERIEM

Iespējams, runājot par svētku galda sarūpēšanu, pirmais, kas nāk prātā ir kūku pagatavošana. Grāmatā “Konditorejas izstrādājumi bez cepšanas” atradīsi receptes ne tikai saldo našķu pagatavošanai, bet arī padomus, ko gatavot tiem, kuriem labāk tīk sāļās uzkodas.

Trīs veidu uzkodu maizes: 

UZKODU MAIZĪTES AR BIEZPIENA UN ŠĶIŅĶA MASU. Maizes šķēlīti apziež ar sviestu un virsū liek salātu lapu. Biezpienu saputo ar garšaugu majonēzi un samaltu šķiņķi. Masu uzliek uz salātu lapas un masā vertikāli sasprauž redīsu ripiņas.

UZKODU MAIZĪTES AR OLU UN ĶILAVU. Maizes šķēlīti apziež ar zaļumu sviestu. Virsū liek cieti vārītas olas ripiņas, kuru vidū saliek saritinātu ķilavas fileju. Rotā ar sīpollokiem.

UZKODU MAIZĪTES AR TOMĀTU. Apaļu baltmaizes gabaliņu apziež ar zaļumu sviestu, uzliek biezu apaļu tomātu šķēli. Uz tās liek cieti vārītas olas ripu un uzkaisa biezu kārtu sasmalcinātu diļļu. 

NO ZEFĪRU TORTEI LĪDZ “SKUDRUPŪŽŅIEM”

Kas gan būtu svētku galds bez kūkām un tortēm. Un izrādās, tās itin gardas izdodas arī bez cepšanas. Ja recepti neatrodi savā pavārgrāmatā, tad “Konditorejas izstrādājumos bez cepšanas” ieraudzīsi ne vienu vien ideju saldā svētku mielasta sarūpēšanai. 

ZEFĪRU TORTE

Pagatavošanai nepieciešams: 

1 kg zefīru

6 cepumi

500 g valriekstu

Krēma pagatavošanai: 

2 olas

100 g cukura

200 ml piena

200 g sviesta

vanilīncukurs

Pagatavošana

Olas saputo ar cukuru un maisot uz nelielas liesmas uzkarsē. Pielej pienu un karsē, līdz masa sabiezē. Trauku noņem no uguns un masu atdzesē līdz istabas temperatūrai. Mīkstu sviestu saputo un pakāpeniski tam pievieno olu masu un vanilīna cukuru.

 Zefīru sadala pusītēs. Veidni izklāj ar pārtikas plēvi, liek tajā zefīra pusīšu kārtu, pārklāj ar krēmu un pārkaisa ar riekstu kārtu. Tāpat veido arī otro un virsējo kārtu. Torti pārkaisa ar sasmalcinātiem cepumiem, rotā ar zefīra pusītēm un uz 2-3 stundām ieliek ledusskapī. 

KŪKAS “SKUDRUPŪZNIS”

Pagatavošanai nepieciešams: 

350 g cepumu

100 g valriekstu kodolu

Krēma pagatavošanai:

250 g vārīta iebiezinātā piena

200 g sviesta

10 ml piena

Glazūrai:

20 g rūgtās šokolādes

10 g sviesta

40 g cukura

Pagatavošana

Krēmam vārīto iebiezināto pienu samaisa ar mīkstu sviestu, pakāpeniski pievienojot pienu. Cepumus salauž gabaliņos un samaisa. Riekstus sasmalcina un apcep. Cepumus samaisa ar riekstiem, pievieno krēmu un rūpīgi samaisa.

Iegūto masu sadala gabaliņos, veido no tiem skudrupūžņiem līdzīgus kalniņus un uz 2 stundām ieliek ledusskapī.

Glazūrai izkausē šokolādi, pievieno cukuru, sviestu un karsē līdz iegūta plūstoša masa. Kūciņas pārlej ar glazūru un ieliek uz 1-2 stundām ledusskapī. 

DER ZINĀT! 

Lai pagatavotu arī citus “Konditorejas izstrādājumus bez cepšanas”, kā pamatu vari izmantot gan vafeles, gan, piemēram bezē, zefīrus, cepumus. Saldumiem nepieciešamos krēmus vari pagatavot no saldā krējuma, biezpiena, šokolādes, iebiezinātā piena, sviesta vai olbaltuma. Ne mazāk svarīgi ir parūpēties arī par to, lai mājās būtu želatīns. Lai labi garšo un izdodas! Priecīgus svētkus! 


                                                             !! TIEKAMIES VĒRMANES DĀRZĀ 15. UN 16. AUGUSTĀ !!Iegrimsti grāmatu pasaulē un apgāz apgalvojumu, ka inteliģence ir nemainīga un iedzimta
Sestdien, 1.augustā, viesojāmies Ventspils pilsētas svētkos, kur grāmatu tirdziņā Rātslaukumā, kas atrodas blakus pilsētas bibliotēkai, varējām baudī...
“Es mīlu dzīvi un tā mīl mani!” jeb vārdi gaišākai ikdienai
Laikā, kad teju ik uz soļa dzirdam par veiksmīgiem, panākumiem bagātiem, uzņēmīgiem sabiedrības līderiem, vismaz daļai no mums pienāk brīdis, kad nevi...
Leave a comment
Note: HTML is not translated!